Chorwacja - Rafting
Chorwacja nie jest zbyt znaną raftarską destynają, mimo to, że znajduje się tutaj mnóstwo pięknych i dzikich rzek z przepięknymi widokami. Rzeki dzisiaj coraz to bardziej używane są do celi energetycznych, dlatego tracą sens dla miłośników raftowania. – np. Neretva. Na niektórych rzekach bardzo ważnym okazał się czas spływu, ponieważ bardzo niebezpieczne jest raftowanie w nocy na odcinkach o wysokim obciążeniu. Jeżeli nie posiadacie licencji organizacji IRF, to wzbronione jest raftowanie na wszystkich rzekach. Dozwolone są tylko łódki typu „kanu“ – Palava, Orinoko czy pozostałe kajaki i kanoe.
|
Woda z rzeki Cetina odkłaniana jest do elektrowni w pobliżu morza przy Splicie. Woda, która jest regularnie wpuszczana do fascynującego kanionu, starcza dla raftingu letniego, ale w czasie deszczy, może się przemienić w bardzo prędką i wirującą rzekę. Zwykle Cetina Cetkina jest idealną do raftingu scenicznego, połączonego z zabawą w wodzie i kąpielą pod wodospadem v Studenicy. Cetina płynie strumykami masywem górskim Mosor, tworząc głęboki i godny podziwu kanion. Wzdłuż swego długiego toku, tworzy parę bardzo ciekawych przełęczy: Gornjacka, Dragovicka, Derventska, Obrovacka (przy miasteczku Obrovac Sinjski), Triljska (przy miasteczku Trilj) i Zadvarska (przy miasteczku Zadvarje).Najczęściej używanym odcinkiem rzeki do zjeżdżania jest dolny od mostu v Podgrade, który leży parę km z prądem od Zadvarji, aż do Radmanowych Młynów. Agentury, oferujące rafting na rzekach w odcinku długim około 8 km Slime (Pensici) – Radmanove mlinice. Punktem wyjazdu części środkowej Cetine jest Trilj lub Blato na Cetini. W górnym toku to najczęściej wioska Trilj s przepięknym kanionem lub trochę wyżej miasto Sinj. Popularna jest tam także kanoistyka, kajakarstwo czy jazdy na tratwach. Ostatnich 5 km przed ujściem rzeki przy Omiszu jest używanych do przejażdżek do kanionu (można także jechać motorówką). Do atrakcji można zaliczyć oprócz popularnych kanionów także bramę skalną i jaskinię z nietoperzami.
|
Po rzece można zjeżdżać małymi łodkami aż do Obrovce, tworząc parę stopni z wodospadami (Veliki Buk – 10m), kaskadami i progami rzecznymi. Dzika przełęcz tworzy przepiękny krajobraz. Najpiękniejszym i najczęściej używanym odcinkiem przez miłoścników sportów wodnych jest odcinek z miasteczka Ervenik aż do zapory wodnej Muskovci, z licznymi progami i wodospadami. Do raftowania jednak polecane jest towarzystwo miejscowego doświadczonego skippera.
|
Powrót Home Dalmacja